Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Český nápadník pre holandskú princeznu

Dátum: 27.11.2017
 

Z nového partnera sa netešia len samice wapiti sibírskeho, ale tiež Malá princezná - samica marabu zdochlinára (Leptoptilos crumenifer). Na odporúčanie koordinátorky sme 9. novembra priviezli zo ZOO Dvůr Králové takmer osemmesačného samca. Ide o geneticky veľmi cenného jedinca. Jeho otec sa totiž vyliahol ešte v prírode. Samec je zatiaľ v karanténe, ale už čoskoro ho chovatelia budú zoznamovať s partnerkou, aby ich mohli na budúci rok spojiť. Vytvorenie funkčného páru v ľudskej opatere je veľmi zložité, často totiž dochádza k napadnutiu jedného z partnerov. Z tohto dôvodu sú vzacne aj odchovy, za posledných 12 mesiacov sa na svete vyliahlo len 25 mláďat.

Marabu zdochlinár (Leptoptilos crumenifer) obýva Afriku na juh od Sahary. Patrí k jedným z najväčších brodivých vtákov sveta. Rozpätie krídel dosahuje až 3,2 m. Okrem zdochlín sa živí tiež rybami, jaštermi, plazmi alebo hlodavcami. ZOO Košice chová tento druh bociana od jesene minulého roku, keď sme z holandského Leeuwarden priviezli dvanásťročnú samicu. ZOO Košice je tak v súčasnosti jedinou zoologickou záhradou na Slovensku, ktorá chová pár týchto zaujímavých vtákov. 

 

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku