Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Samica kondora Alžbeta dostala novú voliéru

Dátum: 24.07.2017
 

Pred pár dňami sme privítali nového obyvateľa, ktorým je samica kondora veľkého (Vultur gryphus). Priviezli sme ju zo ZOO Ostrava, ale jej rodiskom je Sankt Peterburg. Aj keď naša ZOO už jednu samicu má, z hľadiska reprodukcie je neperspektívna. Práve s cieľom pokúsiť sa o kondorí prírastok sme priviezli mladšiu samicu, ktorá sa volá Alžbeta. Nová obyvateľka má 19 rokov, váži cca 11 kg. Zaujímavé je jej rozpätie krídel, ktoré sa pohybuje okolo 3 metrov. Kondor sa živí zdochlinami, a preto napríklad nemá na hlave perie, aby sa na ňom nezachytávali zvyšky potravy z útrob uhynutých zvierat. V podmienkach ZOO jej kŕmna dávka pozostáva hlavne z hlodavcov, kurčiat a hovädzieho mäsa s kosťou. Denne skonzumuje asi kilogram potravy, pričom má jeden deň v týždni hladovku. Samica znáša spravidla jedno vajce raz za dva roky. Domovinou kondora je západná časť Južnej Ameriky. Príbytkom samice Alžbety sa stala nová voliéra, ktorá je svojím technickým riešením unikátom v slovenských ZOO. Je z nerezovej siete, teda bezúdržbová. ZOO ju postavila aj vďaka prostriedkom z Environmentálneho fondu SR. Aj chov kondorov je v košickej ZOO svojím spôsobom unikátny. Tento druh môžete vidieť v slovenských ZOO iba v Košiciach. V rámci Únie českých a slovenských zoologických záhrad chová tento druh ešte ZOO Ostrava.

Foto: Patrik Pastorek

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku