Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Štrnáste ťavie mláďa je samček

Dátum: 24.03.2017
 

Takmer pred týždňom sa v košickej ZOO narodilo štrnáste mláďa ťavy dvojhrbej (Camelus bactrianus). Matkou je jedenásťročná samica Vanda, ktorá prišla do Košíc ako ročné mláďa zo ZOO Praha. Na svet doteraz priviedla štyri mláďatá. Prvé tri boli samičky. Práve najnovší potomok, jej štvrté mláďa je samček. Otcom sa stal osemnásťročný samec Rómeo, ktorého sme do Košíc doviezli na začiatku roka 2015 zo ZOOparku Vyškov. Malý samček sa má čulo k svetu, skúsená Vanda sa o neho vzorne stará. 

Súčasné stádo tiav pozostáva zo štyroch samíc Vandy, April, Izabely, Gobi a samcov Rómea, Sida a najnovšieho prírastku. Košické stádo je tak najväčším, aké v slovenských ZOO môžete vidieť. Ťavy chováme v dvoch susediacich výbehoch. Trojročnému Sidovi robí spoločnosť dvojročná samica Izabela, ktorá sa narodila u nás. V najbližších dňoch bude chovný samec Rómeo prevezený do ZOOparku Vyškov, odkiaľ bol na určitú dobu zapožičaný do nášho chovu. Následne budú Sid s Izabelou spojení s ostatnými ťavami. Práve Sid by sa mal stať novým plemenníkom v našom chove. Veríme, že sa tejto úlohy zhostí zodpovedne. 
Ťava rodí po približne trinásťmesačnej gravidite jedno mláďa, ktoré váži cca 35 kg. Dojčí ho rok, aj keď potomok po šiestich mesiacoch začína konzumovať tuhú potravu. Ťavy chováme od roku 1988. Prvé mláďa sa narodilo pred pätnástimi rokmi a bol to samček. Divá forma ťavy dvojhrbej patrí k najohrozenejším cicavcom sveta.

Foto: Josef Kindl/ZOO Košice

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku