Súťažíme s gibonmi

Súťažíme s gibonmi

Publikované: 24. októbra 2022

gibon1

Už siedmy rok majú gibony svoj sviatok.  Pripadá na 24. október. V roku 2015 mu predchádzal Rok gibonov, ktorým  Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) chcela upozorniť na alarmujúci pokles počtu všetkých 20 – tich druhov gibonov. Všetky obývajú tropické a subtropické pralesy juhovýchodnej Ázie.  Už na prvý pohľad sú nápadné ich dlhé horné končatiny. Slúžia im pri pohybe v korunách stromov. Tento spôsob pohybu sa nazýva rúčkovanie. Pod úbytok gibonov sa podpísali najmä strata biotopu z dôvodu klčovania pralesov a ich nahradzovanie palmou olejnou, nelegálny obchod a tradičná čínska medicína. Jedným z najohrozenejších primátov je gibon, ktorý má len latinské pomenovanie, ale mohli by sme mi priradiť druhové meno hainanský. Vyskytuje sa len na ostrove Hainan, ktorý patrí Číne. Len vďaka ochrancom ich počet stúpol na 33. V osemdesiatych rokoch ich bolo o štvrtinu menej. Všeobecne nepriaznivý vývoj života gibonov sa odrazil vo viacerých projektoch na ich záchranu. Pre verejnosť je dostupná webová stránka, kde záujemcovia nájdu všetky informácie, ako môžu pomôcť záchrane týchto malých ľudoopov.  Nejde pritom len o finančnú podporu. Každý môže prispieť napríklad aj zmenou správania. Stačí si možno všimnúť zloženie potravinárskych či kozmetických výrobkov a nepodporiť tie s obsahom palmového oleja. ZOO Košice sa spolu so skupinou zoologických záhrad podieľa na záchrane gibonov v národnom parku Kon Ka Kinh v centrálnom Vietname. Aj prostredníctvom tohto projektu  naša ZOO plní jednu zo základných úloh moderných ZOO, a to ochranu prírody in situ, čiže v mieste prirodzeného výskytu. Gibony môžete stretnúť aj v našej ZOO. Bratia Bady a Baxi  – gibony zlatolíce (Nomascus gabriellae) – sa tešia vašej priazni už štyri  roky. Ich hlasitý spev sa rozlieha skoro ráno po celej ZOO.

Pri príležitosti dňa gibonov sme si pre vás pripravili súťažnú otázku. Akým cudzím slovom sa nazýva pohyb gibonov v korunách stromov:

  1. ambulácia
  2. saltácia
  3. brachiácia

Správne odpovede môžete zasielať do 31. októbra na adresu vzdelavanie@zookosice.sk. Do predmetu správy uveďte Chránime gibony. Tri správne odpovede odmeníme hodnotnou cenou. Výhercov budeme kontaktovať prostredníctvom mailu.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho s kamarátmi.

Skip to content