Medvedie mláďatá opäť v našej ZOO

Medvedie mláďatá opäť v našej ZOO

Publikované: 22. júla 2020

medved3

Zoologická záhrada Košice dnes prvý raz verejne prezentovala dve medvedie mláďatá, ktoré prišli do košickej ZOO zo Záchrannej stanice a Ekocentra v Zázrivej.

Ide o dvoch súrodencov Mašu a Filipa, ktorých našli lesní robotníci pri ťažbe dreva v lokalite patriacej do územia Nízkych Tatier.

Zoológovia odhadujú ich vek na šesť mesiacov. Pre dobré chovné podmienky a prostredie pripomínajúce ich pôvodný biotop našli umiestnenie v košickej ZOO, ktorá je členom Medzinárodného záchranného programu pre medvede hnedé riadeného Európskou asociáciou zoologických záhrad a akvárií.

Medvedíky si na nové prostredie zvykli pomerne rýchlo. Chovatelia ich kŕmia kozím mliekom, ktoré dostávajú ráno o ôsmej a o druhej popoludní. Každý vypije liter mlieka. Na obed majú varené prikrmy. Základ tvorí ryža a kuracie mäso, ale aj varená ryba či strukoviny. Dvakrát do týždňa dostávajú lososový olej. Občas sa potešia aj pamlskom, ako sú detské piškóty. Počas krátkeho aklimatizačného obdobia si dvoch macov všimli už aj návštevníci. Potešili sa novým prírastkom vo výbehu, ktorý bol dlhší čas prázdny po úhyne zakladateľov chovu medveďov v ZOO Košice. Medvede hnedé chová ZOO od roku 1988. O štrnásť rokov neskôr dokonca preslávili túto ZOO zápisom do Guinnessovej knihy rekordov, keď sa tu narodili pätorčatá.

Medvede hnedé, ktoré dospievajú medzi štvrtým a šiestym rokom, sľubujú návštevníkom veľa pekných momentov pri pozorovaní ich života. Na verejnú prezentáciu nových obyvateľov ZOO prišiel aj primátor Košíc Jaroslav Polaček, ktorý sa o tieto medvede zaujímal už v procese ich získavania a samotného transportu. Opätovne vyjadril podporu ZOO po všetkých stránkach, vrátane finančnej.

Riaditeľ Erich Kočner zároveň zhodnotil vývoj návštevnosti. Po vynútenej prestávke súvisiacej s pandémiou ZOO Košice prepadla v návštevnosti v porovnaní s minulým do konca mája o 50 percent.

Vďaka zvýšenému záujmu turistov však predpokladá, že do konca júla to bude už len 30 percent.

 

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho s kamarátmi.

Skip to content