Deň detí

Deň detí

Publikované: 1. júna 2019

luzny-les3

Lužný les priniesol radosť malým aj veľkým

Pri príležitosti sviatku deti sme v sobotu 1. júna otvorili náučný chodník Lužný les. Nadzemný chodník je dlhý 180 metrov a je doplnený lanovými prekážkami pre deti. Vstupný portál sa nachádza v bezprostrednej blízkosti chovného zariadenia pre gibony v centrálnej časti ZOO a ústí na terase klubovne Himaláje, ktorú ZOO využíva na vzdelávanie. Návštevníci sa na náučnom chodníku Lužný les stretnú so šiestimi nadrozmernými 3 D modelmi plazov. Vo priestrannom altánku nájdu základné informácie o biotope a zvieratách lužného lesa vďaka interaktívnym tabuliam. Súčasťou chodníka sú aj vyhliadkové terasy s pohľadom na výbehy tahrov himalájskych, kamzíky, plameniaky a jazierko s vodným vtáctvom.

Náučný chodník Lužný les s rozpočtom takmer 140 tisíc eur vyrástol v ZOO vďaka implementácii projektu prihraničnej slovensko-maďarskej spolupráce v rámci programu Interreg. Na projekte s názvom Slovenské a maďarské zoologické záhrady pre zachovanie pôvodnej fauny v prihraničných regiónoch – ZOO4NAT participujú dve ZOO, a to Zoologická záhrada Budapešť ako hlavný partner a Zoologická záhrada Košice ako partner. Rozpočet projektu predstavuje 1,215 mil. eur. ZOO Košice sa na čerpaní rozpočtu podieľa čiastkou 541 tisíc eur s 5-percentnou spoluúčasťou a ZOO Budapešť ako hlavný partner preinvestuje takmer 675 tisíc eur, a to hlavne na rekonštrukcii Záchranného centra.

Na slávnostnom otvorení chodníka sme privítali skupinu maďarských kolegov, ktorú viedol riaditeľ ZOO Budapešť Miklós Persányi. Spolu s riaditeľom ZOO Košice Erichom Kočnerom a primátorom mesta Košice Jaroslavom Polačekom prešli chodníkom ako prví návštevníci. V rámci slávnostného dňa dostali nových obyvateľov aj tri nové voliéry, ktoré vybudovali v ZOO Košice taktiež v rámci projektu ZOO4NAT. Do nových expozícií s rozpočtom 40 tisíc eur vypustili dravce rehabilitované v budapeštianskej ZOO riaditelia oboch zoologických záhrad. Súčasťou celodenného programu bol aj krst ťavy. Krstným otcom dvojmesačného samčeka sa stal primátor Košíc Jaroslav Polaček. Košičania v hlasovaní na facebooku mu vybrali meno Batar.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho s kamarátmi.

Skip to content