Belane zopakovali úspech

Belane zopakovali úspech

Publikované: 10. júla 2021

belane-zopakovali-uspech2

Tento rok patrí v ZOO Košice k veľmi úspešným v chove sov.

Už v máji, dokonca v rovnaký deň, sa vyliahli kuviky obyčajné (Athene noctua)a výry sibírske (Bubo bubo sibiricus). Pred mesiacom potešili chovateľov štyri mláďatká belane tundrovej (Bubo scandiacus). Vlani sa vyliahli prvýkrát po dvadsiatich troch rokoch a boli tri. Ich rodičmi sú samec pochádzajúci zo ZOO Hannover a samica pôvodom zo ZOO Budapešť.

Tento pár, ktorý sme zostavili v roku 2015, v tomto roku opätovne zahniezdil a priviedol na svet štyroch potomkov. Pracovníci zoologického oddelenia ich minulý týždeň označili krúžkom s nezameniteľným kódom, ktorý ich bude sprevádzať celý život.

Belaňa tundrová známa aj ako sova snežná patrí od roku 2017 medzi ohrozené druhy. Medzi návštevníkmi je mimoriadne obľúbená a vyhľadávaná. Táto sova obýva sever planéty – Euráziu a Severnú Ameriku. Jej hlavnou potravou sú lumíky (drobné arktické hlodavce), ktoré ako základný zdroj potravy ovplyvňujú početnosť populácie belane. Mláďatká tak ako minulý rok, nezostanú v košickej ZOO. Keď sa osamostatnia, ZOO im nájde nový domov. V týchto dňoch ich môžete pozorovať v jednej z voliér medzi exotáriom a chovným zariadením pánd červených.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho s kamarátmi.

Skip to content