Manuly (Otocolobus manul) patria medzi malé mačkovité šelmy. Pokojne ich môžeme nazvať aj utajenými samotármi pre ich mimoriadnu schopnosť ukrývať sa vo svojom vlastnom prostredí. Kresba a sfarbenie manula im umožňuje ľahko splynúť s okolím. Samice rodia od marca do mája a vo vrhu býva 4-6 mláďat. Gravidita trvá 75 dní. Váži 2,5 až 5 kg a živí sa predovšetkým drobnými stavovcami. Až 50 percent jeho potravy tvoria drobné hlodavce rodu pískavka.
Hoci manul obýva strednú Áziu, jeho biotop je veľmi špecifický. Žije len na skalnatých stepiach a kamenistých výbežkoch vo vysokých nadmorských výškach, ale len v miestach, kde sa nehromadí vysoký sneh.
Manula však v prírode ohrozuje mnoho faktorov. Je to lov pre kožušinu, strata prirodzeného prostredia v dôsledku ľudskej činnosti, používanie jedov na ničenie škodcov (hlodavcov), ktorými sa manul živí, stretnutia s domácimi psami a iné.
Manuly chováme od roku 2017 v dvoch expozíciách, ktoré sa nachádzajú na okruhu „Altaj“, vedľa chovného zariadenia kozorožcov sibírskch.