S príchodom jarných dní pribúdajú mláďatá aj v našej zoologickej záhrade. Chovateľov od začiatku roka potešilo takmer tridsať prírastkov. Vo výbehoch lemujúcich dolnú časť zoo v smere k DinoParku pribudli tri roztomilé mláďatá veľkých kopytníkov. Všetky majú spoločnú črtu. Ide zdomácnené druhy. V skupine tiav dvojhrbých (Camelus bactrianus) samica Šarlota porodila samčeka. Jeho otcom je sedemročný samec Smeagol, ktorý v roku 2022 odcestoval do inej zoo. Matka sa narodila v domovskej zoo a je to jej tretie mláďa. Ide o skúsenú matku, o mláďa je sa stará. Zaujímavé je, že jej všetky potomkovia sú samce. Zoologická záhrada patrí medzi úspešných chovateľov tiav. Od začiatku chovu v roku 1988 sa tu narodilo 21 mláďat. Gravidita tiav trvá aj viac ako rok. Väčšina z nich posilnila chovy v iných zoo na Slovensku i v Čechách. Niektoré jedince obohatili chovy aj v Poľsku, dokonca jedna samica odcestovala do národného zoologického parku de Santiago Chile.
Tretie mláďa priviedol na svet aj pár byvolov vodných (Bubalus arnee f. bubalis), ktoré košická zoo chová od roku 2017. Samček má niekoľko týždňov a dokonalú opateru oboch rodičov. Zakladateľmi chovu sú samica Eva, ktorá pochádza zo ZOO Miskolc a samec Adam pricestoval zo Zooparku Chomutov. Ide o mohutné zvieratá, ktoré sú však známe svojou mierumilovnou a pokojnou povahou. Zaujímavosťou je a gurmáni to vedia, že pravá mozarrela sa vyrába z byvolieho mlieka.
Mláďatko zebu zakrpateného (Bos primigenius indicus), ktorý je známy aj pod názvom zakrslý, už podrástlo. Samček je farebne úplnou kópiou svojho otca, ktorý je biely s čiernymi znakmi. O mláďa sa stále stará iba matka, ktorá má tmavohnedé sfarbenie. U zebu je známa široká farebná variabilita. Podobne ako u tiav, aj zebu má hrb. Súvisí s pôvodom jeho výskytu v Indii. Slúži ako zásobáreň vody v období jej nedostatku. V Indii je zebu posvätným zvieraťom.
Foto: TASR
Foto: TASR
Foto: TASR