Svetový deň papagájov

ZOO Košice sa dnes pripája k oslavám Svetového dňa papagájov.

Posledný májový deň je tejto skupine vtákov venovaný od roku 2004. Fond na ochranu papagájov (World Parrot Trust) vtedy zorganizoval manifestáciu, počas ktorej britskému premiérovi odovzdal petíciu. Podpísalo ju 33 tisíc ľudí. Požadovala úplný zákaz dovozu papagájov do Európskej únie. EÚ tento zákaz oznámila v roku 2007. Papagáje patria k najohrozenejším skupinám zvierat. Z celkového počtu približne 370 druhov je ohrozená asi polovica, štvrtina dokonca patrí do kategórie kriticky ohrozených. Najväčšie nebezpečenstvo pre nich predstavuje človek, ktorý si papagáje obľúbil pre ich krásu a inteligenciu. Patria k najčastejšie pašovaným zvieratám. Úbytok počtu však spôsobuje aj ničenie biotopov a lov.

 

Košická ZOO chová 9 druhov týchto charizmatických a inteligentných vtákov. Od najmenších, ako sú andulky alebo lori, až po impozantné ary. Aj tento sviatok využívame na to, aby sme vám predstavili nový druh papagája. Lori Forstenov (Trichoglossus forsteni forsteni) prišiel do Košíc v polovici mája z nemeckej ZOO Duisburg. Vyskytuje sa len na ostrove Sumbawa v Indonézii. Tak ako iné druhy loriov sa živí nektárom, peľom a šťavou z plodov. Na to má aj uspôsobený jazyk, ktorý je na konci rozštiepený (tzv. papily). Lori Forstenov patrí medzi ohrozené druhy. Vzácnym chovancom je aj v zoologických záhradách. V Európe ho podľa dostupných záznamov chová iba deväť ZOO, na Slovensku len ZOO Košice.

 

Niekoľko zaujímavostí o papagájoch:

- niektoré papagáje sa dožívajú viac ako 60 rokov

- zvyčajne vytvárajú páry, ktoré sú si verné po celý život

- kakapo sovovitý (Strigops habroptilus) je svojou váhou približne 4 kg najťažším papagájom; je tiež jediný, ktorý nevie lietať

- najväčším papagájom je ara hyacintová