Šťastná trinástka

V našej zoologickej záhrade sa v tomto roku vyliahlo už trinásť mláďat nandu pampového (Rhea americana). Prvé mláďa sa vyliahlo v polovici júla a zatiaľ posledné pred týždňom.

Prvé jedince nandu pampového prišli do Košíc v roku 1989 zo ZOO Bratislava. Oba však uhynuli o tri roky neskôr. Chov tohto nelietavého vtáka sme obnovili v roku 2004, keď sme zo ZOO Olomouc priviezli dva samce a dve samice. Súčasná skupina, teda rodičia mláďat, pozostáva z dvoch samcov a dvoch samíc. Samce do Košíc prišli v roku 2017 zo ZOO Spišská Nová Ves, samice v rokoch 2012 a 2014 zo ZOO Bratislava.

Nandu pampový je najväčším vtákom Južnej Ameriky. Obýva trávnaté oblasti Argentíny, Bolívie, Brazílie, Paraguaja a Uruguaja. Rovnako ako iní zástupcovia skupiny bežcov – pštrosy a emu – má zaujímavý spôsob rozmnožovania. Samice po znesení vajec hniezdo opúšťajú a starostlivosť preberá samec. Po vyliahnutí sa ďalších šesť mesiacov stará o mláďatá. Nandu pampový patrí k ohrozeným druhom a jeho populácia v prírode naďalej rýchlo klesá. Na vine je hlavne lov a ničenie biotopu, ktorý obyvatelia menia na poľnohospodárske plochy.