Tri mláďatá v stáde kozorožcov

V stáde kozorožcov sibírskych (Capra sibirica) sa v tomto roku narodili tri mláďatá.

Matkami sa stali tri samice, ktoré k nám prišli v roku 2015 zo ZOO Olomouc. Otcom mláďat je samec pôvodom zo ZOO Tallin v Estónsku. Najnovšie prírastky kozorožcov sú samce.

Zoologická záhrada Košice obnovila chov kozorožcov sibírskych v roku 2015. Ich prvý chov siaha do rokov 1991 – 1994. Nová skupina týchto impozantných kopytníkov pred štyrmi rokmi obsadila novovybudovaný výbeh, ktorý v tom čase vznikol v rámci projektu cezhraničnej spolupráce so ZOO Miškolc. Stádo sa v novej expozícii rýchlo aklimatizovalo a v roku 2016 sa narodilo prvé mláďa, samec. Doteraz samice odchovali celkovo deväť mláďat.

Kozorožce sibírske obývajú vysokohorské oblasti centrálnej Ázie. Samce dorastajú do veľkosti 88 – 110 cm v kohútiku a vážia až 130 kg. Samice sú menšie. Samce sa od samíc líšia aj dlhšími rohmi, ktoré dorastajú do veľkosti približne 115 cm. Rekordné rohy merali až 145 cm. V období ruje samce bojujú o dominanciu. Vztýčia sa na zadných končatinách a narážajú do seba rohmi. V prírode sa samce zvyčajne dožívajú 10 rokov, samice až 17 rokov.

Kozorožce sibírske, vrátane troch mláďat, môžete vidieť v časti Altaj, ktorá sa nachádza nad výbehom medveďov hnedých.