Spoznajte bližšie európske dravce

Ako sme vás už informovali, takmer pred mesiacom dostali voliéry vybudované v rámci projektu ZOO4NAT nových obyvateľov.

Všetky sú zástupcami radu dravcov a k nám prišli zo Záchranného centra ZOO Budapešť, kde boli vyliečené z rôznych zranení. No ich návrat do prírody nebol možný.

Voliéru pri reštaurácii Gazdovský dvor obýva myšiak hôrny (Buteo buteo). Obýva takmer celú Európu a Áziu. V Európe je najhojnejšie zastúpeným dravcom vôbec. Stretnúť sa s ním môžeme v lesoch a na lúkach, ale tiež pri cestách. Okrem iného sa totiž živí zvieratami, ktoré zahynuli po zrážke s dopravnými prostriedkami. To sa mu však často stáva osudným. Častou príčinou jeho úhynu sú aj zranenia následkom kolízií s elektrickým vedením.

V druhej voliére medzi výbehmi jeleňov lesných a pony shetlandských sa stretnete so sokolom myšiarom (Falco tinnunculus). Ide o najmenšieho dravca na svete, ktorý obýva Európu, Áziu i Afriku. Spomedzi sokolov je najpočetnejší. Populácia, ktorá žije v strednej Európe, v zime odlieta na juh. Pre sokola myšiara je charakteristický trepotavý let, keď sa vo vzduchu udržuje na jednom mieste a hľadá korisť.

Jastrab krahulec (Accipiter nisus) obýva tretiu voliéru, ktorá sa nachádza v časti Altaj. Na Slovensku hniezdi asi 2000 párov a zimuje tu približne 8 000 jedincov. Vďaka väčšiemu počtu zmyslových buniek má výnimočný zrak. To mu pomáha pri love malej a rýchlej potravy. Žije najčastejšie v lesoch, parkoch a záhradách.