Medzinárodný deň gibonov

Medzinárodný deň gibonov

Publikované: 10. októbra 2019

gibon

Naša zoologická záhrada sa v tomto roku prvý raz pripojí k oslavám Dňa gibonov.

Sviatok týchto malých ľudoopov pripadá na 24. október. Cieľom sviatku je zvýšenie povedomia o nebezpečenstvách, ktoré gibonom hrozia a upozornenie na nutnosť ich ochrany. Nie sú možno také populárne a atraktívne ako napríklad tigre alebo nosorožce, ale zaslúžia si našu pozornosť. Svetový fond na ochranu prírody (WWF – World Wildlife Fund) označil gibony za najohrozenejšiu skupinu ľudoopov. ZOO Košice chová zástupcov tejto úchvatnej skupiny živočíchov od roku 2018. Na odporúčanie koordinátora sme vtedy zo ZOO Olomouc priviezli dvoch samcov gibona zlatolíceho (Nomascus gabriellae).

Celkovo poznáme 20 druhov gibonov. Nájdeme ich iba v tropických a subtropických pralesoch južnej Ázie. Medzi gibonmi môžeme nájsť aj vôbec najohrozenejšieho primáta sveta, druh s latinským názvom Nomascus hainanus. Žije len na čínskom ostrove Hainan. V 80 –tych rokoch 20. storočia v prírode žilo iba 8 jedincov tohto druhu. Vďaka ochranárskemu úsiliu počet v súčasnosti stúpol na 27. Celkovo väčšina z 20 druhov gibonov je na Červenom zozname evidovaná v kategórii ohrozených alebo kriticky ohrozených druhov.

Zaujíma vás, prečo sú gibony tak ohrozené? Chcete sa dozvedieť viac o ich schopnostiach? Viete, prečo majú gibony také dlhé horné končatiny? Príďte vo štvrtok 24. októbra o 13.00 do košickej ZOO a počas komentovaného kŕmenia sa dozviete ďalšie zaujímavosti zo života a správania gibonov.

Tešíme sa na vás.

 

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho s kamarátmi.

Skip to content