České a slovenské zoo spoločne proti masakrom sťahovavých vtákov v Stredomorí

České a slovenské zoo spoločne proti masakrom sťahovavých vtákov v Stredomorí

Publikované: 1. júla 2019

kampan2

Podľa odhadu organizácie BirdLife International je každoročne v Stredomorí nelegálne zabitých 25 miliónov sťahovavých vtákov.

Ide o spevavce, vodné vtáctvo, hrdličky či dravce. Tieto vtáky preleteli Stredomorie pri ceste do a zo svojich hniezdisk, vrátane tých našich. Upozorniť na alarmujúcu situáciu sa rozhodla Únia českých a slovenských zoologických záhrad (UCSZOO). Pri cestách vedúcich z pražského a bratislavského letiska do centier týchto metropol preto umiestnili billboardy, ktoré masaker sťahovavých vtákov názorne ilustrujú.

,,Situácia je veľmi vážna, a to ešte netušíme, koľko takto zabitých vtákov pochádza z Českej či Slovenskej republiky. Určite nie málo. Jedným z dôležitých poslaní zoologických záhrad je ochrana biodiverzity, preto sa strašnému masakru vtákov nechceme nečinne prizerať. Aj bez toho, vplyvom zásahu do krajiny, vtáčích druhov v Európe razantne ubúda,“ vysvetlil dôvody vzniku kampane prezident UCSZOO Erich Kočner.

Doposiaľ jediný relevantný prieskum vykonala organizácia BirdLife International. Ukázal, že medzi týmito 25 000 000 vtákov, z ktorých väčšina by hniezdila na európskom kontinente, je 20 200 000 spevavcov (asi 2 900 000 piniek obyčajných a 1 800 000 peníc čiernohlavých), približne 1 800 000 vodných vtákov, 700 000 holubov a hrdličiek, alebo 100 000 dravcov. Obyvatelia stredomorských štátov tieto vtáky strieľajú, chytajú do sietí, na lep, alebo do pasce, a to pre zábavu, na jedlo či na klietkový chov.

,,Ani niektoré zo štátov Európskej únie, najmä Taliansko a Francúzsko, nie sú schopné dodržať to, k čomu ich zaväzuje ako Bonnský a Bernský dohovor, tak aj európska Smernica o ochrane voľne žijúcich vtákov,“ uviedol riaditeľ ZOO Praha Miroslav Bobek. ,,Zmyslom tejto kampane je upozorniť na problém nelegálneho lovu nielen talianskych, francúzskych a ďalších turistov prichádzajúcich do Prahy a Bratislavy, ale hlavne zvýšiť záujem médií u nás a v zahraničí.

Miroslav Bobek už v minulom roku vyzval českých europoslancov, aby vo veci nelegálneho lovu vtákov začali jednať. Na túto výzvu potom zareagovalo niekoľko vtedajších europoslancov, najmä RNDr. Pavel Poc, ktorý vo veci interpeloval Európsku komisiu a následne aj komisára pre životné prostredie Karmena Vellu. Pražská zoo taktiež minulý rok v apríli na danú tému zorganizovala seminár.

Súčasná outdoorová kampaň UCSZOO bude prebiehať do konca augusta. Štyri billboardy sú rozmiestnené v Prahe na Európskej triede, päť ich je v Bratislave: na Ivanskej ceste, pri výjazde z letiska, na Bajkalskej a Vajnorskej ulici a na Trnavskom mýte.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho s kamarátmi.

Skip to content