40 rokov ZOO Košice

40 rokov ZOO Košice

Publikované: 18. decembra 2019

ZOO40Rokov4

Zoologická záhrada Košice si pripomína štyridsiate výročie založenia.

Začala sa budovať v roku 1979 ako mestská príspevková organizácia. Jej začiatky sprevádzalo množstvo komplikácií, keďže ZOO nebola investorom a zriaďovateľ rozhodol o jej výstavbe v tzv. Akcii Z. Po piatich rokoch sa ujali iniciatívy mladí Košičania, ktorí vyhlásili Zoologickú záhradu za Stavbu mládeže.

Prvou expozíciou sa paradoxne stalo vivárium na Orgovánovej ulici. Pre návštevníkov ho otvorili v roku 1985. ZOO tu prezentovala ryby, plazy a obojživelníky. V tom čase išlo o najväčšiu kolekciu týchto živočíchov v Československu. Prvým chovaným zvieraťom bola kobyla huculského koňa. Prechodný domov, tak ako ďalšie zväčša darované zvieratá, našla v areáli vtedajšej Vysokej školy veterinárnej.

Zoologická záhrada svoje brány otvorila skúšobne na pár dní v roku 1985 a o rok neskôr už natrvalo. Pre návštevníkov postupne pripravila nové expozície, okrem iného voliéru pre dravce, ktorá je svojím technickým riešením dodnes unikátom. K oceňovaným patrí tiež areál pre medvede, ktorý vznikol v roku 2002. Novým lákadlom sa stali v rokoch 2006 a 2008 tulene a tučniaky, ktoré dodnes vedú rebríček obľúbenosti. O razantný nárast návštevnosti sa postaral v roku 2013 DinoPark. Rozvoju zoologickej záhrady v posledných rokoch pomohli projekty z prostriedkov EÚ. Vďaka jednému z nich ZOO rozšírila prehliadkovú časť o nový návštevnícky okruh Altaj dlhý 850 metrov s expozíciou pre kozorožce. Prihraničná spolupráca s maďarským partnermi sa podpísala aj pod najnovší projekt ZOO4NAT. V pôvodnom biotope horského lužného lesa vyrástol rovnomenný návštevnícky mimoriadne obľúbený chodník. Rozvoj košickej ZOO sa odrazil aj na návštevnosti. Kým ju v roku 1985 navštívilo 6 500 záujemcov, o dvadsať rokov neskôr to bolo takmer 150 tisíc. V jubilejnom roku 2019 ZOO prvýkrát pokorila štvrťmiliónovú hranicu.

Na slávnostnom večere k 40. výročiu vzniku ZOO sa zišli jej pracovníci, priaznivci i zakladatelia. Do Kulturparku nás prišli pozdraviť tiež spolupracovníci a partneri. Všestrannú podporu zoologickej záhrade vyjadril vo svojom príhovore primátor Košíc Jaroslav Polaček, ktorého na slávnosti sprevádzali obaja viceprimátori a viacerí pracovníci magistrátu. Ocenenie za dlhoročnú prácu i mimoriadne pracovné výsledky si odniesli nielen pracovníci ZOO, ale aj jej prvý riaditeľ Karol Seman.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho s kamarátmi.

Skip to content