Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Belaňa tundrová je v ohrození

Dátum: 02.02.2018
 

Stala sa svetovou hviezdou aj vďaka fantázii Joanne Rowlingovej, ktorá ju zakomponovala do deja Harryho Pottera ako Hedvigu. Belaňa tundrová (Bubo scandiacus) však bola verejnosti známa už dávno predtým. Prvý raz v histórii čelí ohrozeniu. Medzinárodný zväz ochrany prírody (IUCN) preradil túto sovu do kategórie VU, čo znamená zraniteľný. Stalo sa tak na základe výskumu prírodovedcov, ktorí dospeli k alarmujúcim výsledkom. Kým v minulosti sa počet týchto vtákov odhadoval na 200 tisíc jedincov, v súčasnosti je ich populácia asi 14 tisíc párov. Toto číslo nemusí byť konečné najmä preto, že veľkosť populácie sa mení v závislosti od dostupnosti potravy, ktorou je hlavne malý hlodavec lumík. V rokoch chudobných na potravu tak môžu počty belaní klesnúť až o polovicu. Aj keď zdroj potravy je jedným z rozhodujúcich faktorov ovplyvňujúcich ich život, nie je jediný. Za nižším počtom môžeme hľadať aj nelegálny lov, kolízie s dopravnými prostriedkami a klimatické zmeny. 

Belaňa tundrová je nedeliteľnou súčasťou Zoologickej záhrady Košice tri desaťročia. Počas tohto obdobia sa rozmnožili dvakrát. Prvý raz v roku 1995 pár belaní priviedol na svet štyri mláďatá. O dva roky neskôr sa vyliahlo jedno mláďa. V súčasnosti tvorí pár v našej ZOO 10-ročný samec, ktorý prišiel do Košíc zo ZOO Hanover. Samica vyliahnutá v ZOO Budapešť má takmer 4 roky. Keďže belane dospievajú vo veku okolo 5 rokov, chovatelia si sľubujú, že v budúcnosti môže byť aj tento pár úspešný.  Základná úloha zoologických záhrad prispieť k záchrane ohrozených druhov je teda nanajvýš aktuálna aj v prípade belane tundrovej.
  
 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku