Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

V košickej ZOO uvidíte najväčšieho zobákorožca

Dátum: 24.01.2018
 

Pred koncom roka sme do našej ZOO získali štvrtého zástupcu skupiny zobákorožcov. Je ním krkavčiak menší (Bucorvus leadbeateri), ktorý je paradoxne vôbec najväčším reprezentantom tejto čeľade. Dvaapolročného samca sme na odporúčanie koordinátorky priviezli z nemeckej ZOO Duisburg.

Krkavčiak menší žije vo východnej a južnej Afrike a je jedným z dvoch druhov zobákorožcov, ktoré sa zväčša pohybujú na zemi. Obýva savany, kde v tráve hľadá potravu. Tvoria ju zväčša bezstavovce, obojživelníky a plazy, ale niekedy si ju spestrí aj ovocím alebo semenami. Zaujímavosťou je, že je to jeden z mála druhov vtákov, ktorý loví v skupinách. Kŕdeľ pozostáva z 8 - 11 jedincov. Vedie ho dominantný pár, ktorý sa tiež ako jediný môže rozmnožovať. Ostatné krkavčiaky sú "robotníkmi", ktorí pre skupinu obstarávajú potravu.

Krkavčiak menší má výrazný pohlavný dimorfizmus. Samec a samica sa od seba po dosiahnutí pohlavnej dospelosti líšia sfarbením holej kože na krku a v okolí očí. Samec ju má červenú, samica má lysinu modrú. Obe pohlavia sa pýšia výrazne dlhými mihalnicami. Samice krkavčiakov spravidla znášajú dve vajcia. Dospelosti sa ale obvykle dožije len jedno mláďa, keďže starší súrodenec odstráni mladšieho ako konkurenta. 

Aj keď je krkavčiak dlhoveký vták, ktorý sa dožíva až 60 rokov, v prírode patrí k ohrozeným. Dôvodom je strata hniezdnych oblastí, poľnohospodársto a požiare. Z tohto dôvodu sa pre krkavčiaky menšie vedie záchranný program, ktorý koordinuje ZOO Atény. Keďže krkavčiak menší je spoločenský vták, čakáme na odporúčanie koordinátorky, ktorá pre nášho samca hľadá vhodnú partnerku. Samec je v súčasnosti na zimovisku a návštevníci ho uvidia v novej sezóne.

 

 

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku