Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Prvé mláďatá roku 2018

Dátum: 16.01.2018
 

 Prvým tohtoročným mláďaťom v našej ZOO sa stala ovca kamerunská (Ovis aries). Narodila sa v pondelok 15. januára. Rozšírila 10-členné stádo, ktoré sa v súčasnosti skladá z jedného barana, šiestich oviec a troch minuloročných jahniat. Mláďatko sa narodilo matke pochádzajúcej zo Zooparku Vyškov v Česku a otcom je šesťročný u nás odchovaný samec. Matka sa o mláďa vzorne stará. Malá ovečka je čulá, má sa k svetu. Ovce kamerunské chová košická ZOO takmer od začiatku svojho otvorenia. Ide o plemeno pochádzajúce z Afriky, ktoré sa adaptovalo na naše klimatické podmienky. Na rozdiel od ostatných u nás chovaných plemien, ovce kamerunské nemajú vlnu. Ich telo pokrýva krátka srsť, ktorá býva v rôznych odtieňoch hnedej, tiež biela a čierna, alebo v kombinácii týchto farieb. V košickej ZOO sa doteraz narodilo 94 mláďat oviec kamerunských. Časť potomkov skončila v súkromných chovoch, tiež v iných zoologických záhradách ako osvieženie krvi v chove.

Dva dni po Novom roku sa v ZOO vyliahol aj jeden z ohrozených druhov vtákov - amadina Gouldovej (Chloebia gouldiae). Tento druh patrí z chovateľského hľadiska medzi náročnejšie. Prírastok chovateľov mimoriadne potešil, aj keď nejde o prvé rozmnoženie tohto druhu. Prvé odchovy sme zaznamenali v roku 2015, čiže v súčasnosti košická ZOO množí tento druh už v druhej generácii. Otcom najmladšieho prírastku je práve samec vyliahnutý v roku 2016. V súčasnosti rodinu amadín tvorí dospelý pár, štyri mláďatá z vlaňajška a najmladší prírastok. Zvláštnosťou týchto drobných spevavcov je variabilita sfarbenia hlavy. V prírode nájdete červenohlavé, čiernohlavé a najzriedkavejšie sa vyskytujúce amadiny so žltooranžovou hlavou. Krajonou ich pôvodu je severná Austrália. Amadiny sú mimoriadne citlivé na nízke teploty. V prírode patria k ohrozeným kvôli požiarom a spásaniu trávy dobytkom. Ich hniezdne možnosti sú obmedzené aj kvôli výrubu starších bútľavých stromov.

 

 

 

 

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku