Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Piata malá kapybara

Dátum: 22.11.2017
 

V polovici novembra sa v našej ZOO narodilo piate tohtoročné mláďa kapybary močiarnej (Hydrochaerus hydrochaeris). Otcom je samec, ktorého sme získali v roku 2015 darom zo ZOO Berlín. Matkou je samica, ktorá k nám prišla v roku 2011 zo ZOO Spišská Nová Ves. O svojho posledného potomka sa tak ako v predchádzajúcich prípadoch stará príkladne. Pohlavie najmladšieho prírastku v skupine najväčšieho hlodavca sveta ešte nepoznáme.

ZOO Košice začala chovať kapybary močiarne v marci 2002, keď k nám prišli tri samce zo ZOO Brno. Samicu sme získali o dva roky neskôr zo ZOO Ústí nad Labem. Prvé mláďatá sa kapybarám narodili v roku 2005. Najmladší prírastok je sedemnástym mláďaťom kapybár močiarnych v košickej ZOO.

Kapybara močiarna (Hydrochaerus hydrochaeris) sa vyskytuje v Južnej Amerike. Obýva oblasti v blízkosti vody, ktorá im slúži tiež ako útočisko pred predátormi. Žije v skupinách s približne 10 jedincami, niekedy môže mať stádo až 30 zvierat. Živí sa prevažne trávou a vodnými rastlinami, príležitostne kôrou stromov a ovocím. Aj keď ľudia kapybary lovia, najmä kvôli koži, nepatrí v prírode k ohrozeným druhom. Aj keď kapybary močiarne sú v súčasnosti zazimované, v našej ZOO ich môžete pozorovať v ubikácii oproti tigrovi.

 

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku