Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Prvý byvol v našej ZOO

Dátum: 02.10.2017
 

Pred štyrmi dňami sme zo ZOO Miškolc doviezli byvola vodného (Bubalus arnee f. bubalis). Je to samička, ktorá sa narodila v decembri minulého roka a je vôbec prvým byvolom v histórii košickej ZOO. Ide o domestikovanú formu byvola arni, ktorý žije v juhovýchodnej Ázii . Byvol vodný je však menší a využíva sa v širokom spektre ako pomocník v poľnohospodárstve. V Taliansku sa byvolie mlieko používa na výrobu známeho syra Mozarella. Byvol vodný výborne pláva, potápa sa a veľmi rád sa váľa v bahne.  Ide o veľmi inteligentné zviera. K ľuďom, ktorých pozná, sa správa dobrácky. Tým sa líši od väčšiny byvolov, ktoré sú skôr agresívne.  Byvol vodný má spravidla čiernu srsť a samce môžu dosiahnuť hmotnosť až 900 kilogramov. Samice sú menšie.  Rohy sú vrúbkované a majú ich obe pohlavia. Samčie sú podstatne dlhšie a môžu merať až 150 centimetrov. Samica rodí jedno mláďa po 10-mesačnej gravidite.

Návštevníci môžu nájsť byvola vodného v susedstve tiav dvojhrbých. V Európe tento druh chová 17 inštitúcií, na Slovensku iba ZOO Košice.

 

 

 

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku