Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Medveď Žabo testoval kontajner

Dátum: 26.09.2017
 

Spoločnosť pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou dnes v našej ZOO testovala kontajner, resp. jeho odolnosť voči medveďom. Išlo o testovanie klasického 1100 - litrového kontajnera, ktorý upravil výrobca. Lákadlom pre medveďa Žaba boli vianočka, melón, arašidové maslo, med, ryby, ale aj malinová esencia, ktorá rozvoniavala z kontajnera a šteklila chuťové poháriky maca. Aj tento raz dostal medveď hodinu nato, aby sa pokúsil zhostiť týchto dobrôt. Kontajner odolal.  Spoločnosť pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou (SWS – Slovak Wildlife Society) v spolupráci s výrobcom kontajnerov zorganizovala toto testovanie už druhýkrát. Výrobca spoločnosť Meva – SK na výrobu kontajnera použila trikrát hrubší  plech. „Vybavili sme ho dvojbodovým uzamykateľným systémom a protizápachovú gumu sme vymenili za zosilnenú kovovú lištu, ktorá zabraňuje otvoreniu kontajnera“ – povedal obchodný manažér tejto spoločnosti Martin Chyla. 

„Toto je už tretí test špeciálne upraveného kontajnera. Kontajner so zabezpečením proti medveďom  sme testovali už na území TANAP-u v teréne s voľne žijúcimi medveďmi za použitia fotopascí, a to  priamo v Tatrách pri penzióne. Druhý test bol proti mechanickému poškodeniu za využitia zvozových vozidiel na komunálny odpad. Všetky tri testy boli úspešné“, povedal predseda SWS Robin Rigg.
„Na testovaní proti mechanickému poškodeniu bolo zaujímavé, že sme simulovali ročný cyklus vývozu odpadu a kontajner odolal“, povedal koordinátor projektu z SWS Michal Haring. Dodal tiež, že na   projekte sa podieľa široké spektrum spoločností, ale aj jednotlivcov, pričom koordinátori zohľadňujú aj názory  laickej verejnosti.
Úspešnosť dvojročného testovania potvrdil aj strážca TANAP-u Miro Brezovský, ktorý na margo problematiky správania sa medveďov povedal: „ Všetky pokusy zo strany medveďov boli neúspešné a určite na základe testov by bola vhodná inštalácia týchto kontajnerov  do problémových oblastí .“
Podobné testy sa uskutočňujú pravidelne v americkom Grizzly & Wolf Discovery Center, kde prebiehajú testy všetkých nových kontajnerov zabezpečených proti medveďom.

 

 

 

 

 

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku