Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Prvé mláďatá bažantov Wallichových a žeriava stepného

Dátum: 10.08.2017
 

Prvý raz v histórii ZOO sa nám podarilo úspešne rozmnožiť žeriava stepného (Anthropoides virgo). Ide o najmenší druh žeriava. Dve samice a samec k nám prišli v roku 2013. Samice pochádzajú zo Zooparku Chomutov a samec je zo ZOO Cartiglia v Taliansku. V predchádzajúcich rokoch sme zaznamenali niekoľko pokusov o hniezdenie, ktoré však neboli úspešné. Preto  sme sa v tomto roku rozhodli vajcia umelo inkubovať v liahni. Jedno vajce nebolo oplodnené a z druhého sa po tridsiatich dňoch  v polovici júna vyliahlo kuriatko žeriava. Chovateľská práca sa tým vlastne iba začala. Chov osamoteného jedinca je problematický, pretože v prírode rodičia ponúkajú mláďatám potravu. Pri umelom odchove potrebuje stimuláciu, ktorú chovatelia našli  v podobe bažantov Wallichových (Catreus wallichii). Tie sa vyliahli v rovnakom čase, a tak vytvorili spoločnú skupinu. Spočiatku ich bolo trinásť. Postupne sa osamostatnili a v „zmiešanej rodine“ zostali napokon tri bažanty a ich veľký brat – žeriav.  Chovateľom z úseku vtákov sa tak podarili dva prvoodchovy. Je to žeriav, ktorého familiárne nazývajú Špagetka a bažanty Wallichové, ktoré sú v prírode ohrozené vyhynutím. ZOO Košice je jediná na Slovensku, ktorá chová tieto vzácne bažanty. V Čechách ich môžete nájsť ešte v Prahe a Ostrave, odkiaľ prišli aj do Košíc. Podľa dostupných zdrojov chová bažanty Wallichové len dvadsať inštitúcií na svete.

Žeriav stepný (Anthropoides virgo) - mláďa vo veku 1 deň

Žeriav stepný (Anthropoides virgo) - mláďa vo veku 1 deň

Bažant Wallichov (Catreus wallichii) - mláďatá vo veku 2 dní

Žeriav stepný (Anthropoides virgo) a bažanty Wallichové (Catreus wallichii) - mláďatá vo veku 2 dní

Žeriav stepný (Anthropoides virgo) - mláďa vo veku 11 dní

Žeriav stepný (Anthropoides virgo) - mláďa vo veku 2 mesiacov

Bažant Wallichov (Catreus wallichii) - mláďatá vo veku 2 mesiacov

Bažant Wallichov (Catreus wallichii) - dvojmesačné mláďa

Žeriav stepný (Anthropoides virgo) - mláďa vo veku 2 mesiacov

Žeriav stepný (Anthropoides virgo) - mláďa vo veku 2 mesiacov

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku