Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Dvadsiate mláďa lám huanako

Dátum: 08.08.2017
 

Minulý týždeň sa počas dvoch dní rozšírilo stádo lám huanako (Lama guanicoe) o dve nové mláďatá. Prvé prišlo na svet 3. augusta. Jeho matkou je samica, ktorá sa narodila v roku 2009 v našej ZOO. Hneď na ďalší deň ošetrovateľov potešil druhý prírastok. V tomto prípade sa matkou stala štvorročná samica, odchovaná tiež v košickej ZOO.  Obe mláďatá sú samičky a majú sa čulo k svetu. Tento divý druh lamy chová naša ZOO od roku 1990 a dovedna sa tu narodilo už 20 mláďat. Zoologická záhrada Košice je jedinou zoologickou záhradou na Slovensku, ktorá chová skupinu lám huanako. Napriek tomu, že tento druh nie je bezprostredne ohrozený vyhynutím, v niektorých častiach svojho výskytu sa jeho početné stavy znižujú v dôsledku pytliactva. Ohrozenie pre neho predstavujú aj stáda domáceho dobytka, ktoré pre lamy predstavujú potravnú konkurenciu.

Nový prírastok môžu návštevníci pozorovať aj v druhej skupine lám. Tentokrát je to domáci druh lamy, lama alpaka (Vicugna pacos), ktorú chováme od roku 2004. Mláďa sa narodilo ešte koncom júla samici Brikete. Tá prišla do našej ZOO v roku 2014 zo ZOO Ostrava. Otcom je samec, ktorého sme získali v roku 2015 zo ZOO Olomouc. Lama alpaka je zdomácnenou formou lamy, ktorá sa chová predovšetkým pre svoju srsť.
Druhým tohtoročným prírastkom sa môže pochváliť aj uhorský stepný dobytok (Bos primigenius f. taurus). K mláďaťu, ktoré sa narodilo koncom januára pribudol 5. augusta súrodenec. Pohlavie tohto mláďaťa zatiaľ nepoznáme. Tento majestátny druh domáceho dobytka chováme ako jediná ZOO na Slovensku.
Lama huanako (Lama guanicoe) - samica s mláďatami
 
Lama huanako (Lama guanicoe) - mláďa
 
Lama alpaka (Vicugna pacos) - mláďa
 
Lama alpaka (Vicugna pacos) - mláďa
 
Uhorský stepný dobytok (Bos primigenius f. taurus) - samica s mláďaťom
 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku