Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Pestún Frederik vodí dve pruhované mláďatá

Dátum: 11.05.2017
 

Príbeh začína trochu komplikovane, ale o to radostnejšie. Košická Zoo chová dva páry emu hnedých (Dromaius novaehollandiae). Hneď v úvode je však potrebné poznamenať, že úlohou samice u tohto druhu nelietavých vtákov je iba zniesť násadu – vajíčka. Ďalšia starostlivosť je v réžii samca. Ten na nich sedí a inkubuje ich až do vyliahnutia. Následne dbá o bezpečnosť mláďat, zahrieva ich počas noci a chladných dní a učí ich vyhľadávať vho...dnú potravu. Emu pochádzajú z Austrálie, a preto aj čas párenia a znášania vajec pripadá v našich zemepisných šírkach na zimné obdobie.
Tento rok však Frederikova partnerka vajíčka neznášala. Naproti tomu druhý pár, ktorý tvorí samica (pôvodom z budapeštianskej ZOO) a samec, ktorý je synom nášho pôvodného páru (Frederik a Frederika) vyprodukovali niekoľko vajec. Mladý samec však na znášku nesadol, a tak sme vajíčka podložili pod overeného samca Frederika. Ten sa zhostil otcovských povinností veľmi zodpovedne. Po takmer dvojmesačnej inkubácii, keď neprijímal žiadnu potravu ani vodu sa pod ním vyliahli dve zdravé mláďatá. Z Frederika sa tak stal pestúnsky rodič, ktorý sa stará o potomstvo svojho syna, ktorý na úlohu otca ešte nebol pripravený.
Chovu emu hnedých sa ZOO Košice venuje dlhodobo. Mláďatá narodené u nás posilnili chovy napríklad v ZOO Bratislava, ZOO Hodonín, ZOO Ľubľana, ZOO Olomouc, ZOO Kishinev a iných.

 

 

 

 

text a foto: P. Pastorek

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku