Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam. Zriaďovateľom príspevkovej organizácie ZOO Košice je Mesto Košice od jej založenia.
„Uži si pravú divočinu každý deň v roku“
 

Novinka pre návštevníkov - rastlinné akvárium Iwagumi

Dátum: 20.02.2017
 

Rastlinná akvaristika má dlhú tradíciu a postupne si získava čoraz viac akvaristov a obľúbencov. Rastliny v akváriu nie sú len estetickým doplnkom, ale plnia hlavne dôležitú funkciu v tomto ekosystéme. Vodná vegetácia v nádrži je kľúčom k peknému akváriu. Správnou starostlivosťou o zdravie rastlín sa rozbehne dokonalý kolotoč odbúravania odpadových látok vyprodukovaných rybami. Medzičlánkom v tomto kolobehu sú nitrifikačné a mineralizačné baktérie, ktoré menia organický odpad na minerálne živiny, ktoré využijú rastliny na stavbu svojich tiel. Pri doplnení mikroelementov do vody, rastliny tieto látky spotrebujú na rast a fotosyntézu, ktorej produktom je aj kyslík. Ten je dôležitý pre správny chod baktérií, ktoré sa spolupodieľajú na kvalite vody. Zdravé a čisté akvárium sa nám odvďačí krásou našich rýb. Tento prístup sa snažíme uplatniť aj v našich akváriách a aktuálne Vám predstavujeme zrenovovanú nádrž v expozícii exotária.

Akvárium založené podľa prírodných pravidiel sme sa snažili vybudovať v štýle tzv. Iwagumi (japonsky „skalný útvar“). Jedná sa o spôsob zariadenia akvária, kde dominantnú rolu hrajú skaly a ich typické rozmiestnenie. Spôsob zariaďovania akvárií podľa prírodných úkazov a scenérií sa nazýva aquascaping, ktorého zakladateľom bol japonský profesionálny traťový cyklista, fotograf, dizajnér a akvarista Takashi Amano. Jeho akvária hraničia s dokonalosťou a je až ťažko uveriteľné, že ich nevytvorila príroda. 
Naše akvárium má objem 750 litrov a je domovom desiatich druhov rastlín, z čoho prevažnú väčšinu tvorí rod Echinodorus. Dominantnú pozíciu má Limnophila aquatica, ktorá šplhá spoza veľkých skalnatých svahov. Môžeme tu nájsť rastliny druhov Bacopa caroliniana a Cabomba caroliniana. V popredí je umiestnený porast Lilaeopsis brasiliensis.
Rybiu osádku tvorí 110 juhoamerických rýb, ktoré patria do 5 čeľadí s príslušnosťou k 6 nasledovným druhom: cichlidky dúhové (Mikrogeophagus ramirez), skaláre Leopoldove (Pterophyllum leopoldi), tetry kosoštvorcové (Hyphessobrycon anisitsi), drobnoústky Beckfordove (Nannostomus beckfordi), prísavníček jednopruhý (Macrotocinclus affinis) a pancierníčky Sterbove (Corydoras sterbai).

Príďte sa pokochať kúskom prírody.

Video si môžete pozrieť na:

www.facebook.com/ZooKosice/videos/1249952481707908/

 

Text: Dalibor Uhrovič 
Foto: Patrik Pastorek

 

 
 
späť << 
 

Ďalšie aktuality:

 
 

Reštaurácia Daktari ZOO

Otvorené celoročne. Možnosť rezervácie pre skupiny na tel. +421 0915 852 378.
Gazdovský dvor Daktari
 

OZNAM ZÁHRADKÁROM

Zoologická záhrada Košice ponúka na predaj maštaľný hnoj – balený v plastových vreciach alebo voľný. Jedno plastové vrece s hmotnosťou cca 40 kg stojí 1,5 € + DPH, jedna tona 15 € + DPH. Bližšie informácie získate na tel. čísle 055/7968 014.

 
ZOO4NAT
 
silentforest
 
letitgrow
 
ZOO Košice na Facebooku